SİRKÜLER

NO        : 2020 / 93                                                                                                                                                                                             28.08.2020

 

KONU: Finansal Hesap Bilgilerinin Vergi Konularında Karşılıklı Olarak Otomatik Değişim Standardı Rehberi Yayımlanmıştır;

Bilindiği üzere AB üyesi ülkelerin yanı sıra başka ülkelerinde dahil olduğu, uluslararası ölçekte vergi kayıp ve kaçağının önlenmesi amacıyla ülkeler arasında “Vergi Konularında Karşılıklı İdari Yardımlaşma Sözleşmesi” imzalanmıştır. Devamında bu sözleşmenin bir parçası olarak bazı ülkeler(107 Ülke) arasında “Finansal Hesap Bilgilerinin Otomatik Değişimine İlişkin Çok Taraflı Yetkili Makam Anlaşması” yapılmıştır.

Söz konusu Anlaşmayı Türkiye 21.04.2017 tarihinde imzalamış ve böylece imzacı ülkelerle, karşılıklılık temelinde, bu ülkelerin mukimlerine ait finansal hesap bilgilerini ayrı bir talep gerekmeksizin (otomatik olarak) finansal kuruluşlardan toplayıp her yıl paylaşma taahhüdünde bulunmuştur.  Finansal veri paylaşımını yapmaya Hazine ve Maliye Bakanlığına bağlı Gelir İdaresi Başkanlığı yetkilidir. Dolayısıyla finansal kuruluşların yurtdışına doğrudan bilgi göndermesi söz konusu değildir.

Bu kapsamda Gelir İdaresi Başkanlığı’nın internet sayfasında 25.08.2020 tarihinde Finansal Hesap Bilgilerinin Vergi Konularında Karşılıklı Olarak Otomatik Değişim Standardı Rehberi yayımlanmıştır.

Söz konusu rehberde 2020 yılında paylaşılacak 2019 finansal verilerinin kapsamı ve karşılıklı olarak bilgi değişiminin yapılacağı ülkeler listesi yer almaktadır.

Yayımlanan Rehber’e göre Türkiye’nin 2020 yılında 2019 finansal veri bilgilerini karşılıklı olarak alacağı ülke sayısı 71, bilgi göndereceği ülke sayısı ise 54 olarak gözükmektedir.

Anlaşmaya taraf ülkelerden Almanya, Hollanda, Belçika, Avusturya, İsviçre ve Fransa, Türkiye’nin (2019 yılına ait bilgilerin paylaşılacağı) 2020 yılı bilgi değişimi takvimine alınamamıştır. Dolayısıyla özellikle bu ülkelerde yoğun şekilde yaşayan Türk Vatandaşlarının ve bu ülkedeler de yaşamamakla birlikte finansal hesapları bulunan vatandaşların  2019 yılına ilişkin verilerinin 2020 yılında bu ülkelerle otomatik bilgi değişimi söz konusu olmayacaktır.

Yukarıda kısaca içeriğine yer verilen ve Gelir İdaresi Başkanlığı’nca yayımlanan “Finansal Hesap Bilgilerinin Vergi Konularında Karşılıklı Olarak Otomatik Değişim Standardı Rehberi” ne sirkülerimiz ekinden ulaşabilirsiniz.

Saygılarımızla.     

                                                                                BOYLAM DENETİM DANIŞMANLIK

                                                                               VE YEMİNLİ MALİ MÜŞAVİRLİK A.Ş.

 

(*)Sirkülerlerimizde yer alan açıklamalar bilgilendirme amaçlı olup, tereddütlü konularla ilgili gerekli araştırmalar yapılmadan ya da tarafımızdan veya başka bir uzmandan görüş alınmadan yapılacak işlemler sonucunda doğacak zararlardan müşavirliğimiz sorumlu olmayacaktır.

Sosyal Medyada Biz!

İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ

Ankara Ofis (Merkez):  Mustafa Kemal Mah. Dumlupınar Bulvarı          No: 274/7 B-Blok Kat:16 No:190 
Mahall Ankara Çankaya / ANKARA
Tel   : +90 (312) 284 76 76-77
İstanbul Ofis: Acıbadem Caddesi
No: 190/16 Üsküdar / İSTANBUL
Tel   : +90 (216) 428 88 89

E-Bültene Üye Olun!

LOKASYONUMUZ